Quantcast
skip navigation

9-10 Year Old All-Star Team

Team Roster

Jersey # Name House Team
1 Calvin Firth BellMobile
2 Peter Barrett Universal Athletics
4 Ben Elofson BellMobile
5 Finn Greeley Quantum Graphics
6 Clyde Retish Al's Coffee
7 Lee Hutton Tuttle's
10 Eli Brace Center Drug
11 Sam Deters Glen Lake Optimists
12 Gabe Olson Pine Tar Academy
13 BrockZimmer Hopkins Elks
14 Josh Hoffman Glen Lake Optimists
15 Julius DeLander Al's Coffee

Brian Zimmer

Manager

Phone: 612-749-8484

Jayson Olson

Coach

Charlie Firth

Coach


Tournaments

District 1 All Star Tournament
Host:  Brooklyn Center National
5401 Russell Ave. N.
Brooklyn Center, MN  55430

Front row (L to R):  Eli, Cal, Lee, Peter
Middle row:  Ben, Josh, Gabe, Brock
Back row:  Coach Rich, Coach Brian, Coach Jayson
Not pictured:  Finn, Sam, Clyde, Julius


District 1 Tournament Pools

Pool 1 Pool 2 Pool 3
Hamel Coon Rapids National Plymouth/New Hope
Golden Valley Coon Rapids Andover/American Coon Rapids Central
Crystal Minnetonka Blue Minnetonka White
Robbinsdale Otsego St. Louis Park
Minnetonka Black Hopklins

Pool Games for Hopkins

# Opponent Day Date Time Result
1 Minnetonka White Wednesday 7/9 6:30 L 9-8
2 St. Louis Park Friday 7/11 4:30 L 11-0
3 Plymouth/New Hope Saturday 7/12 1:00 W 10-7
4 Coon Rapids Central Sunday 7/13 12:30 W 11-0

10th Annual Robbinsdale Wood Bat Tournament
Host:  Robbinsdale Little League
Lakeview Terrace Fields & MLB All-Star Field @ Lee Park


Robbinsdale Woodbat Tournament Pools

Pool A Pool B
Robbinsdale Coon Rapids American
Golden Valley 10's Plymouth/New Hope
Otsego Robbinsdale Woodbat
Hopkins Golden Valley 9's

Robbinsdale Woodbat Pool Games for Hopkins

# Opponent Day Date Time Location Result
1 Golden Valley 10's Friday 8/1 6:30 p.m. Lee Park
2 Otsego Saturday 8/2 11:00 a.m. Lakeview Terrace North
3 Robbinsdale Saturday 8/2 1:30 p.m. Lakeview Terrace South

Robbinsdale Woodbat Bracket Play - Sunday, August 3rd

Game Teams Time Location
Semi-Final #1 Pool A 1st vs. Pool B 2nd 10:30 a.m. Lee Park
Semi-Final #2 Pool B 1st vs. Pool A 2nd 10:30 a.m. Lakeview Terrace North
3rd Place Semi-Final Losers 12:45 p.m. Lakeview Terrace North
Home Run Derby 3:00 - 3:45 Lakeview Terrace North
Championship Semi-Final Winners 4:15 p.m. Lakeview Terrace North

Calendar

  • Jul
  • 31
Optional Batting/Pitching Practice
  • 7:30pm- 8:30pm (CDT) Ical_event_icon
  • Maetzold Pitching Pen and Field #2 Batting Cages
  • Tag(s): 9-10 Team 
  • Aug
  • 1
HALL 10's @ Golden Valley 10's
  • 6:30pm- 8:30pm (CDT) Ical_event_icon
  • Lee Park
  • Meet at Maetzold Field @ 4:30 for pre-game warm up.

    Coaches will transport kids together to game.

  • Tag(s): 9-10 Team 
  • Aug
  • 2
HALL 10's vs. Otsego
  • Aug
  • 2
HALL 10's vs. Robbinsdale